Staff List

Linda Barnes

7th Grade Science Teacher

Sara Jo Barrett

8th Grade ELA Teacher/Gaming Club/Coach

Krysta Beach

6th Grade ELA Teacher/Coach

DeAnne Beatte

Speech Teacher (Thursday afternoon)

(509) 222-6236

Nicole Berg

Paraeducator

Heather Blackketter

Paraeducator

Patrick Bond

Band Teacher/Coach

Rhea Bowerly

Nutrition Services

Greg Brooks

8th Grade US History Teacher

Drew Burfeind

7/8 Grade History Teacher

Natalie Buttars

Paraeducator

Brenda Coomes

6th Grade Science Teacher

Kara Crowell

6th Grade Math Teacher

Cathy Dickey

Building Secretary

(509) 222-7510

Carol Dickson

Paraeducator/ISS

Stephanie Doherty

7th Grade ELA Teacher/Wolfpack Warrior Club/Coach

Sandy Elias

Custodian

Amy Evans

8th Grade ELA Teacher

Michele Farthing

Special Education Teacher

Kaycee Ferguson

6th Grade History/ELA Teacher

Carol Forney-Clayton

6th Grade Science Teacher

Krissie Foss

Nutrition Services Cashier

Amy Francis

CTE Computer Application Teacher

Sherri Freitag

8th Grade Math Teacher

MaryAnn Gallaher

Special Education Teacher

509-222-6176

Jantz Garza

CTE - Technology Teacher/Steam Team

Mark German

Counselor (A-L)

(509) 222-6219

Johanna Gerry

6th Grade Math Teacher

Paul Gesh

Paraeducator

Teri Glasford

Orchestra Teacher

Aaron Green

Lead Custodian

Kyrin Gregory

Autism Teacher

509-222-6309

Nathan Gregory

Assistant Principal

(509) 222-7505

Cathy Guajardo

Assistant Principal

(509) 222-7506

Sharon Gunn

Paraeducator

Tim Harris

SRO Officer - Kennewick Police

Darlene Harris

Athletic Director/Physical Education Teacher

509-222-6076

Leroue Heidi

Autism Teacher (mornings)

Koda Hendrickson

Paraeducator

Nancy Hilmes

ASB/Athletics Secretary

(509) 222-7508

Amanda Holcomb

School Psychologist (T, Th, F)

(509) 222-7524

Kristi Jansons

Spanish Teacher

Ashley Jansons

8th Grade ELA Teacher

Diann Johnson

7th Grade Math Teacher

Josette Julio

Library Secretary

(509) 222-6455

Katie Koegler

8th Grade Math Teacher/Yearbook Advisor

Moon Kulp

Paraeducator

Sandy Lange

Paraeducator

Sheila LaSalle

7th grade Math Teacher

Doris Layman

Paraeducator

Leora Leverett

Security

509-222-6782

Tim Litzenberger

Science Teacher

Nefali Lomeli

Custodian

Mark Loosveldt

8th Grade ELA Teacher

Maria Lopez

Nutrition Services

Natalie Maiuri

7th Grade ELA/History/Fitness Club

Jason Martin

Special Education/Lifeskills

Taryn Martin

Counselor (M-Z)

(509) 222-6237

Angelene Martin

Instructional Coach

Carol Mattair

Special Education Paraeducator

Kim McDermott

School Nurse

509-222-7503

Gretchen McFadden

7th Grade ELA Teacher

Julie McInturff

CTE - Multi-Media Teacher

Stacey Moody

8th Grade ELA/History Teacher

Kristi Nichols

Nutrition Services Lead Cashier

(509) 222-2622

Kim Nopens

Nutrition Services

Susie Oord

Special Education Teacher

(509) 222-5727

Thor Ostrom

Health/Physical Education/Special Education Teacher

Emily Otto

7th Grade Science Teacher

Kevin Pierce

Principal

(509) 222-7504

Spencer Reiboldt

Health/Physical Education

Tony Reiboldt

Health/Physical Education Teacher/Coach

Cynthia Royer

Spanish Teacher

Lori Sams

Attendance/Data Processing Secretary

(509) 222-7502

Morgan Schauble

6th Grade ELA/History Teacher

Kris Seffens

6th Grade ELA Teacher/Coach

Lisa Sorenson

Paraeducator

Kay Sullivan

7th Grade ELA Teacher/Coach

Ron Turner

8th Grade Science

Brittiney Walton

Physical Education/Health Teacher

Melyssa Wandling

6th Grade ELA/History Teacher/Diversity Club

Teryl Wills

7th Grade Washington State History Teacher

Fran Windisch

Physical Education Teacher/VC Family & Consumer Science